W poprzednim artykule pokazaliśmy testy przeprowadzone przez Oknotest dotyczące ciepłego montażu ( więcej tutaj). W ramach kontynuacji artykułu, przypominamy najważniejsze informacje:
„W porównaniu do złącza wypełnionego tylko pianką PUR, ciepły montaż z wykorzystaniem zewnętrznych i wewnętrznych folii oraz pianki PUR, jako termoizolacji zwiększa średnio szczelność połączenia o ponad 75%, a w zakresie niskich ciśnień wręcz eliminuje zjawisko niekontrolowanej infiltracji powietrza przez złącze!!! ". ”
Prawidłowe osadzenie okna jest równie ważne jak jego parametry. Połączenie okna z murem to miejsce przez które nagminnie ucieka zgromadzone we wnętrzu ciepło. Dzięki zniwelowaniu nieszczelności, ryzyko tworzenia się mostków termicznych zostanie wyeliminowane. Warstwowy montaż popularnie nazywany ciepłym montażem polega na montażu składającym się z trzech warstw:
Warstwa paroszczelna: uniemożliwia przedostanie się wilgoci z wnętrza domu do muru. Wilgotna pianka poliuretanowa z czasem traci swoje właściwości termiczne oraz akustyczne dlatego tak ważna jest jej ochrona.
Warstwa paroprzepuszczalna ( wiatroszczelna ) i odpowiedzialna jest za zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dyfuzji pary wodnej na zewnątrz i ochronie przed wiatrem i deszczem z zewnątrz – ma podobne działanie co membrany typu Goretex używane w materiałach wykorzystywanych np. do wierzchnich ubrań górskich. Szczelny montaż okien jest szczególnie ważny w przypadku domów z zamontowaną wentylacją mechaniczną tzw. rekuperacją, której celem jest wymiana zużytego powietrza na nowe, czyste przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. Podczas pracy rekueratora powstaje nieznaczne nadciśnienie, dlatego też powinniśmy zadbać o uzyskanie odpowiedniej szczelności budynku co przekłada się wprost na uzyskiwanie energooszczędności podczas użytkowania.
Jak należy przygotować otwór okienny do takiego montażu wyjaśnimy w kolejnej poradzie (TUTAJ)